MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 12043009
*
nr 1204 3009
Spegel
+ console table, forging, lead glass window. Height: 50 + 106,
+ konsolbord, smide, Blyglas. Höjd: 50 + 106
Estimate:
500
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday September 17 2018
at 18:43:23
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/9 16:28:21
1
100 kr
17/9 11:41:06
2
150 kr
17/9 15:59:22
3
200 kr
17/9 17:06:58
2
250 kr
17/9 18:07:27
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blyglas konsolbord smide spegel speglar
-
9165 MIRROR
Gustavian style, 60x28 cm, wear.
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:03
-
9024 MIRROR
krön med stiliserad dekor, tin, stämplad Firma Sve..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:44
-
9186 MIRROR
contemporary production, oval, 60x50,
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:29
*
Spegel
nr 1204 3009
Spegel
+ console table, forging, lead glass window. Height: 50 + 106,
+ konsolbord, smide, Blyglas. Höjd: 50 + 106
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday September 17 2018 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/9 16:28:21 | 1 | 100 kr |
17/9 11:41:06 | 2 | 150 kr |
17/9 15:59:22 | 3 | 200 kr |
17/9 17:06:58 | 2 | 250 kr |
17/9 18:07:27 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blyglas konsolbord smide spegel speglar
-
9165 MIRROR
Gustavian style, 60x28 cm, wear.
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:03 -
9024 MIRROR
krön med stiliserad dekor, tin, stämplad Firma Sve..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:44 -
9186 MIRROR
contemporary production, oval, 60x50,
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:29